Akce

Masopust 2019

... 2. 3. 2019

Masopust 2019 ve Štěpánovicích - v sobota 2. 3. 2019 - sraz masek v restauraci Paříž v 7:00 hodin; masopustní průvod vychází v 7:30 hodin. Večer posezení s hudbou v restauraci Paříž. 


Tradice:

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března.

Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným  Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky,končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

V současném slova smyslu je však význam karnevalu obecný a nevázaný na určité období. Jde o taneční zábavy, hýření, lidové zábavy v maskách, maškarní bály.


Zpět na Akce Zpět
(c) Obec Štěpánovice u Českých Budějovic
Arakis & Belleville